TOTAL BWF Sudirman Cup 2019 19 - 26 May
MATCH RESULTS 20 May 2019
-
11:00Group 1 - Group 1 ACourtJAPAN-RUSSIA3 - 20:00
-
11:00Group 1 - Group 1 ACourtTakuro HOKIWakana NAGAHARAbtRodion ALIMOVAlina DAVLETOVA21-10, 21-150:36
-
11:00Group 1 - Group 1 ACourtVladimir MALKOVbtKenta NISHIMOTO21-18, 21-170:50
-
11:00Group 1 - Group 1 ACourtVladimir IVANOVIvan SOZONOVbtHiroyuki ENDOYuta WATANABE21-19, 21-160:40
-
11:00Group 1 - Group 1 ACourtNozomi OKUHARAbtNatalia PERMINOVA21-6, 21-160:32
-
11:00Group 1 - Group 1 ACourtYuki FUKUSHIMASayaka HIROTAbtEkaterina MALKOVAAlina DAVLETOVA21-5, 21-160:41
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtFRANCE-VIETNAM4 - 10:00
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtThom GICQUELDelphine DELRUEbtTuan Duc DONhu Thao PHAM21-19, 24-26, 21-151:13
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtThi Trang (B) VUbtYaelle HOYAUX21-13, 21-100:31
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtBrice LEVERDEZbtTien Minh NGUYEN18-21, 23-21, 21-191:15
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtEmilie LEFELAnne TRANbtThi Phuong Hong DINHNhu Thao PHAM21-18, 22-200:55
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtThom GICQUELRonan LABARbtTuan Duc DOHong Nam PHAM21-8, 21-170:26
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtSWITZERLAND-LITHUANIA4 - 10:00
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtOliver SCHALLERCeline BURKARTbtPovilas BARTUSISVytaute FOMKINAITE21-8, 21-120:20
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtRonja STERNbtGerda VOITECHOVSKAJA21-17, 21-130:25
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtMark SAMESbtTobias KUENZI21-19, 7-21, 21-190:46
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtSabrina JAQUETJenjira STADELMANNbtVytaute FOMKINAITEGerda VOITECHOVSKAJA21-6, 21-100:22
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtChristian KIRCHMAYROliver SCHALLERbtPovilas BARTUSISMark SAMES21-11, 22-200:24
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtNETHERLANDS-USA5 - 00:00
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtRobin TABELINGSelena PIEKbtHoward SHUPaula Lynn CAO HOK21-16, 21-160:30
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtMark CALJOUWbtVinson CHIU21-11, 21-100:25
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtJacco ARENDSRuben JILLEbtPhillip CHEWRyan CHEW21-14, 19-21, 21-90:41
-
11:00Group 2 - Group 2 ACourtGayle MAHULETTEbtJennie GAI21-16, 21-130:28
-
Match duration: 32 minutes
6 Most consecutive points 3 3 Game points 0 73 Rallies played 73 42 Rallies won 31 - Smash winners - - Net winners - - Clear winners - 73 Total points played 73 42 Total points won 31 221-13, 21-18 0 -
11:00Group 2 - Group 2 ACourtSelena PIEKCheryl SEINENbtBreanna CHIPaula Lynn CAO HOK21-13, 21-180:32
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtSRI LANKA-SLOVAKIA4 - 10:00
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtSachin DIASThilini HENDAHEWAbtJuraj VACHALEKMia TARCALOVA21-11, 21-80:21
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtMartina REPISKAbtDilmi DIAS21-15, 21-160:29
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtDinuka KARUNARATNEbtMilan DRATVA21-17, 21-140:31
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtThilini HENDAHEWAKAVIDI SIRIMANNAGEbtMartina REPISKAMia TARCALOVA21-7, 21-100:24
-
11:00Group 3 - Group 3 BCourtSachin DIASBuwaneka GOONETHILLEKAbtAndrej ANTOSKAJakub HORAK21-8, 21-150:22
-
18:00Group 1 - Group 1 BCourtENGLAND-DENMARK3 - 20:00
-
18:00Group 1 - Group 1 BCourtMarcus ELLISLauren SMITHbtMathias CHRISTIANSENSara THYGESEN15-21, 22-20, 21-171:17
-
18:00Group 1 - Group 1 BCourtViktor AXELSENbtToby PENTY21-11, 13-21, 21-170:58
-
18:00Group 1 - Group 1 BCourtMia BLICHFELDTbtChloe BIRCH21-11, 18-21, 21-120:55
-
18:00Group 1 - Group 1 BCourtMarcus ELLISChris LANGRIDGEbtKim ASTRUPAnders Skaarup RASMUSSEN16-21, 21-19, 21-191:38
-
18:00Group 1 - Group 1 BCourtChloe BIRCHLauren SMITHbtMaiken FRUERGAARDSara THYGESEN21-12, 19-21, 21-111:12
-
18:00Group 1 - Group 1 CCourtKOREA-HONG KONG4 - 10:00
-
18:00Group 1 - Group 1 CCourtSEO Seung JaeCHAE Yu JungbtTANG Chun ManNG Tsz Yau21-11, 21-160:35
-
18:00Group 1 - Group 1 CCourtAN Se YoungbtCHEUNG Ngan Yi21-8, 21-120:37
-
18:00Group 1 - Group 1 CCourtNG Ka Long AngusbtHEO Kwang Hee21-19, 17-21, 21-161:08
-
18:00Group 1 - Group 1 CCourtKIM So YeongKONG Hee YongbtNG Tsz YauYUEN Sin Ying21-4, 21-120:31
-
18:00Group 1 - Group 1 CCourtKANG Min HyukKIM Won HobtOR Chin ChungTANG Chun Man22-20, 21-120:44
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtGERMANY-SINGAPORE3 - 20:00
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtMark LAMSFUSSIsabel LOHAUbtDanny Bawa CHRISNANTATAN Wei Han Jessica21-15, 21-150:36
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtYEO Jia MinbtYvonne LI21-10, 21-130:32
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtLOH Kean YewbtAlexander ROOVERS21-13, 21-160:38
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtLinda EFLERIsabel LOHAUbtJIN Yu JiaMing Hui LIM21-15, 21-180:38
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtMark LAMSFUSSMarvin SEIDELbtLOH Kean HeanHan Zhuo TOH21-14, 22-200:37
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtCANADA-ISRAEL5 - 00:00
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtJoshua HURLBURT-YUJosephine WUbtAriel SHAINSKIMargeret LURIE21-11, 21-40:19
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtBrittney TAMbtKsenia POLIKARPOVA21-15, 25-230:39
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtB. R. Sankeerthbtmay BAR NETZER22-20, 21-140:36
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtRachel HONDERICHKristen TSAIbtMargeret LURIEYuval PUGACH21-10, 21-70:28
-
18:00Group 2 - Group 2 BCourtJason Anthony HO-SHUENyl YAKURAbtAriel SHAINSKIMisha ZILBERMAN21-9, 25-230:31