logo

YONEX-SUNRISE India Open 2022

11 - 16 January

K. D. Jadhav Indoor Hall, New Delhi, India
PRIZE MONEY USD 400,000

YONEX-SUNRISE India Open 2022 11 - 16 January

MATCH RESULTS 12 January 2022

  • K. D. Jadhav Indoor Hall - 1
  • 1. Starting at 10:00 AM
    XD
    Court 1
    Adham Hatem ELGAMAL [6]
    Doha HANY
    bt
    VISHAL THAKRAN
    Hazel SEHRAWAT
    21-6, 21-14
    0:20
  • 2. Followed by
    WS
    Court 1
    Saina NEHWAL [4]
    bt
    Tereza ŠVÁBÍKOVÁ
    22-20, 1-0 Retired
    0:18
  • 3. Followed by
    XD
    Court 1
    HEE Yong Kai Terry
    TAN Wei Han Jessica
    bt
    THANDRANGI Hema Nagendra Babu
    Srivedya GURAZADA
    21-12, 21-17
    0:26
  • 4. Not before 12:00 PM
    MD
    Court 1
    Fabien DELRUE [8]
    William VILLEGER
    bt
    Aravind KONGARA
    Venkatesh PRASAD
    21-7, 21-7
    0:22
  • 5. Followed by
    MS
    Court 1
    PRANNOY H. S. [8]
    bt
    Pablo ABIAN
    21-14, 21-7
    0:33
  • 6. Followed by
    MD
    Court 1
    Joshua MAGEE
    Paul REYNOLDS
    bt
    Hruitvik AMBEKAR
    Apoorva JAVADEKAR
    21-6, 21-10
    0:18
  • 7. Not before 2:00 PM
    MS
    Court 1
    Nhat NGUYEN
    bt
    Ajay JAYARAM
    19-21, 21-7, 21-14
    0:55
  • 8. Followed by
    MS
    Court 1
    NG Tze Yong
    bt
    Tommy SUGIARTO [7]
    21-16, 14-21, 21-5
    1:01
  • 9. Followed by
    MD
    Court 1
    HEE Yong Kai Terry
    LOH Kean Hean
    bt
    Krishna Prasad GARAGA [7]
    Vishnuvardhan Goud PANJALA
    21-16, 21-16
    0:28
  • K. D. Jadhav Indoor Hall - 2
  • 1. Starting at 10:00 AM
    WD
    Court 2
    Ekaterina MALKOVA
    Anastasiia SHAPOVALOVA
    bt
    Shenan CHRISTIAN
    Lavanya SHARMA
    21-7, 21-8
    0:22
  • 2. Followed by
    XD
    Court 2
    Nithin H.V.
    Ashwini BHAT K.
    bt
    Sankar Prasad UDAYAKUMAR
    Khushi GUPTA
    21-17, 15-21, 21-12
    0:46
  • 3. Followed by
    XD
    Court 2
    CHAN Peng Soon [5]
    Valeree SIOW
    bt
    RAJU Mohamed Rehan
    JAMALUDEEN Anees Kowsar
    21-4, 21-9
    0:20
  • 4. Not before 12:00 PM
    MS
    Court 2
    Mithun MANJUNATH
    bt
    Arnaud MERKLE
    21-16, 15-21, 21-10
    1:06
  • 5. Followed by
    WS
    Court 2
    Lauren LAM
    bt
    Mariia STOLIARENKO
    21-14, 21-10
    0:26
  • 6. Followed by
    WS
    Court 2
    Maria ULITINA
    bt
    Jordan HART
    21-9, 21-13
    0:26
  • 7. Not before 2:00 PM
    MS
    Court 2
    Lucas CLAERBOUT
    bt
    Priyanshu RAJAWAT
    15-21, 21-17, 21-14
    1:09
  • 9. Followed by
    MD
    Court 2
    Shyam PRASAD
    S. Sunjith (Jr)
    bt
    Akshay KADAM
    RAJU Mohamed Rehan
    21-8, 21-17
    0:27
  • K. D. Jadhav Indoor Hall - 3
  • 1. Starting at 10:00 AM
    XD
    Court 3
    Akshan SHETTY
    Simran SINGHI
    bt
    Anubhav SAXENA
    Sanghamitra SAIKIA
    21-11, 21-12
    0:25
  • 2. Followed by
    MD
    Court 3
    SANJAI SRIVATSA DHANRAJ
    SIDDARTH ELANGO
    bt
    Vikrant CHAWAT
    Pankaj NAITHANI
    21-11, 21-15
    0:24
  • 3. Followed by
    WS
    Court 3
    AAKARSHI KASHYAP
    bt
    Anura PRABHUDESAI
    21-14, 21-14
    0:31
  • 4. Not before 12:00 PM
    WS
    Court 3
    Malvika BANSOD
    bt
    Imad Farooqui SAMIYA
    21-18, 21-9
    0:34
  • 5. Followed by
    WD
    Court 3
    Ramya VENKATESH
    APEKSHA NAYAK
    bt
    CH. Poornima
    Vanshika KAPILA
    21-11, 21-10
    0:29
  • 6. Followed by
    MS
    Court 3
    Rahul Yadav CHITTABOINA
    -
    Luís Enrique PEÑALVER
    Walkover
  • 7. Not before 2:00 PM
    MS
    Court 3
    Lakshya SEN [3]
    bt
    Adham Hatem ELGAMAL
    21-15, 21-7
    0:25
  • 8. Followed by
    MD
    Court 3
    Vaibhaav .
    Nithin H.V.
    bt
    Mohanraj ELUMALAI
    Velavan VASUDEVAN
    21-14, 21-17
    0:21
  • 9. Followed by
    WD
    Court 3
    Ashwini BHAT K. [8]
    Shikha GAUTAM
    bt
    Daksha GAUTAM
    Anubha KAUSHIK
    21-4, 21-4
    0:20
  • 10. Followed by
    WD
    Court 3
    Srivedya GURAZADA
    Ishika JAISWAL
    bt
    Megha Morchana BORA
    Leela Lakshmi RACHAPALLI
    21-9, 21-7
    0:19
  • K. D. Jadhav Indoor Hall - 4
  • 1. Starting at 10:00 AM
    WD
    Court 4
    Ashwini PONNAPPA [2]
    REDDY Sikki
    bt
    Janani ANANTHAKUMAR
    Divya R.BALASUBRAMANIAN
    21-7, 19-21, 21-13
    0:38
  • 2. Followed by
    XD
    Court 4
    Kashish SHARMA
    Saruni SHARMA
    bt
    Kirtesh DHINDHWAL
    Daksha GAUTAM
    21-17, 21-14
    0:31
  • 3. Followed by
    XD
    Court 4
    Ayush MAKHIJA
    Deeksha CHOUDHARY
    bt
    Gaurav DESWAL
    Anubha KAUSHIK
    21-12, 21-17
    0:27
  • 4. Not before 12:00 PM
    WS
    Court 4
    KEYURA MOPATI
    bt
    SMIT TOSHNIWAL
    15-21, 21-19, 21-8
    1:10
  • 5. Followed by
    WS
    Court 4
    TANYA HEMANTH
    bt
    Sai Uttejitha Rao CHUKKA
    9-21, 21-12, 21-19
    0:44
  • 6. Followed by
    WD
    Court 4
    Anastasiia AKCHURINA [3]
    Olga MOROZOVA
    bt
    Lovely .
    Krati SARASWAT
    21-2, 21-1
    0:17
  • 7. Not before 2:00 PM
    MD
    Court 4
    Satwiksairaj RANKIREDDY [2]
    Chirag SHETTY
    bt
    Ravi RAVI
    Chirag ARORA
    21-14, 21-10
    0:35
  • 8. Followed by
    WD
    Court 4
    Anuriya DAS
    Sanghamitra SAIKIA
    -
    Sanyogita GHORPADE
    Prajakta SAWANT
    Walkover
  • 9. Followed by
    MD
    Court 4
    Gaurav DESWAL
    Shubham YADAV
    bt
    Ayush MAKHIJA
    Venkat Gaurav PRASAD
    17-21, 21-19, 21-18
    0:47
Title Sponsor