logo

DAIHATSU Indonesia Masters 2020

14 - 19 January

Istora Senayan, Jakarta, Indonesia
PRIZE MONEY USD 400,000

DAIHATSU Indonesia Masters 2020 14 - 19 January

MATCH RESULTS 17 January 2020

  • Istora Senayan - 1
  • 1. Starting at 1:00 PM
    WS
    Court 1
    Carolina MARIN
    bt
    AN Se Young [8]
    21-17, 21-6
    0:46
  • 2. Followed by
    XD
    Court 1
    ZHENG Si Wei [1]
    HUANG Ya Qiong
    bt
    CHAN Peng Soon [6]
    GOH Liu Ying
    21-14, 21-13
    0:32
  • 3. Followed by
    WD
    Court 1
    Greysia POLII [8]
    Apriyani RAHAYU
    bt
    Nami MATSUYAMA
    Chiharu SHIDA
    21-15, 21-16
    0:43
  • 4. Followed by
    MS
    Court 1
    LEE Cheuk Yiu
    bt
    SHI Yu Qi [8]
    21-17, 21-17
    0:42
  • 5. Followed by
    MD
    Court 1
    Mohammad AHSAN [2]
    Hendra SETIAWAN
    bt
    LEE Yang [7]
    WANG Chi-Lin
    9-21, 21-15, 21-19
    0:44
  • 6. Followed by
    WS
    Court 1
    Ratchanok INTANON [4]
    bt
    Michelle LI [7]
    21-14, 21-11
    0:31
  • 7. Followed by
    MS
    Court 1
    Anders ANTONSEN [4]
    bt
    Jonatan CHRISTIE [6]
    21-14, 10-21, 21-12
    1:08
  • 8. Followed by
    MD
    Court 1
    Fajar ALFIAN [5]
    Muhammad Rian ARDIANTO
    bt
    Kim ASTRUP
    Anders Skaarup RASMUSSEN
    18-21, 21-13, 21-17
    1:09
  • Istora Senayan - 2
  • 1. Starting at 1:10 PM
    XD
    Court 2
    Thom GICQUEL
    Delphine DELRUE
    bt
    Praveen JORDAN [5]
    Melati Daeva OKTAVIANTI
    21-19, 14-21, 21-18
    1:03
  • 2. Followed by
    XD
    Court 2
    WANG Yi Lyu [2]
    HUANG Dong Ping
    bt
    Chris ADCOCK
    Gabrielle ADCOCK
    14-21, 21-18, 21-15
    1:00
  • 3. Followed by
    MS
    Court 2
    Anthony Sinisuka GINTING [7]
    bt
    HUANG Yu Xiang
    21-11, 21-14
    0:42
  • 4. Not before 3:30 PM
    WD
    Court 2
    Maiken FRUERGAARD
    Sara THYGESEN
    bt
    Puttita SUPAJIRAKUL
    Sapsiree TAERATTANACHAI
    21-15, 22-20
    0:50
  • 5. Followed by
    MS
    Court 2
    Viktor AXELSEN [5]
    bt
    ZHAO Jun Peng
    20-22, 21-13, 21-7
    0:51
  • 6. Followed by
    MD
    Court 2
    Marcus Fernaldi GIDEON [1]
    Kevin Sanjaya SUKAMULJO
    bt
    GOH Sze Fei
    Nur IZZUDDIN
    21-13, 23-21
    0:35
  • Istora Senayan - 3
  • 1. Starting at 1:10 PM
    WD
    Court 3
    KIM So Yeong [5]
    KONG Hee Yong
    bt
    CHANG Ye Na
    KIM Hyerin
    21-14, 16-21, 24-22
    1:24
  • 2. Followed by
    WS
    Court 3
    HE Bing Jiao [6]
    bt
    Beiwen ZHANG
    21-16, 22-20
    0:42
  • 3. Followed by
    XD
    Court 3
    TAN Kian Meng
    LAI Pei Jing
    bt
    KO Sung Hyun
    EOM Hye Won
    21-7, 21-18
    0:34
  • 4. Not before 3:30 PM
    MD
    Court 3
    Aaron CHIA [8]
    SOH Wooi Yik
    bt
    ONG Yew Sin
    TEO Ee Yi
    28-26, 21-19
    0:40
  • 5. Followed by
    WD
    Court 3
    Misaki MATSUTOMO [4]
    Ayaka TAKAHASHI
    bt
    LEE So Hee [6]
    SHIN Seung Chan
    23-21, 23-25, 21-6
    1:29
  • 6. Followed by
    WS
    Court 3
    WANG Zhi Yi
    bt
    Sayaka TAKAHASHI
    21-19, 21-11
    0:39
Title Sponsor