logo

DAIHATSU Indonesia Masters 2020

14 - 19 January

Istora Senayan, Jakarta, Indonesia
PRIZE MONEY USD 400,000

DAIHATSU Indonesia Masters 2020 14 - 19 January

MATCH RESULTS 16 January 2020

  • Istora Senayan - 1
  • 1. Starting at 12:00 PM
    XD
    Court 1
    Chris ADCOCK
    Gabrielle ADCOCK
    bt
    Tontowi AHMAD
    Apriyani RAHAYU
    21-9, 21-12
    0:36
  • 2. Followed by
    MS
    Court 1
    Viktor AXELSEN [5]
    bt
    Shesar Hiren RHUSTAVITO
    21-17, 21-14
    0:46
  • 3. Followed by
    WD
    Court 1
    KIM So Yeong [5]
    KONG Hee Yong
    bt
    Ni Ketut Mahadewi ISTARANI
    Tania Oktaviani KUSUMAH
    21-13, 21-15
    0:43
  • 4. Followed by
    XD
    Court 1
    TAN Kian Meng
    LAI Pei Jing
    bt
    Alfian Eko PRASETYA
    Annisa SAUFIKA
    21-13, 21-11
    0:29
  • 5. Followed by
    MD
    Court 1
    Kim ASTRUP
    Anders Skaarup RASMUSSEN
    bt
    KIM Gi Jung
    LEE Yong Dae
    21-14, 21-7
    0:36
  • 6. Not before 3:30 PM
    WS
    Court 1
    Carolina MARIN
    bt
    Nozomi OKUHARA [3]
    21-13, 21-15
    0:49
  • 7. Followed by
    MS
    Court 1
    Anthony Sinisuka GINTING [7]
    bt
    Tommy SUGIARTO
    21-16, 21-15
    0:44
  • 8. Followed by
    WD
    Court 1
    Greysia POLII [8]
    Apriyani RAHAYU
    bt
    Rachel HONDERICH
    Kristen TSAI
    21-19, 21-10
    0:41
  • 9. Followed by
    MS
    Court 1
    Jonatan CHRISTIE [6]
    bt
    WANG Tzu Wei
    21-15, 21-15
    0:48
  • 10. Court and time TBA
    MD
    Court 1
    Marcus Fernaldi GIDEON [1]
    Kevin Sanjaya SUKAMULJO
    bt
    HE Ji Ting
    TAN Qiang
    21-19, 21-13
    0:31
  • 11. Followed by
    WD
    Court 1
    Puttita SUPAJIRAKUL
    Sapsiree TAERATTANACHAI
    bt
    DU Yue [7]
    LI Yin Hui
    21-16, 21-13
    0:43
  • Istora Senayan - 2
  • 1. Starting at 12:10 PM
    MS
    Court 2
    LEE Cheuk Yiu
    bt
    HEO Kwang Hee
    21-13, 15-21, 21-12
    0:58
  • 2. Followed by
    XD
    Court 2
    WANG Yi Lyu [2]
    HUANG Dong Ping
    bt
    Marcus ELLIS
    Lauren SMITH
    21-15, 21-12
    0:32
  • 3. Followed by
    MS
    Court 2
    SHI Yu Qi [8]
    bt
    NG Ka Long Angus
    27-29, 21-10, 21-18
    1:03
  • 4. Followed by
    WS
    Court 2
    AN Se Young [8]
    bt
    Kirsty GILMOUR
    21-14, 21-15
    0:39
  • 5. Followed by
    XD
    Court 2
    KO Sung Hyun
    EOM Hye Won
    bt
    GOH Soon Huat [8]
    LAI Shevon Jemie
    21-15, 21-14
    0:30
  • 6. Not before 3:30 PM
    MD
    Court 2
    Fajar ALFIAN [5]
    Muhammad Rian ARDIANTO
    bt
    OU Xuan Yi
    ZHANG Nan
    21-10, 12-21, 21-19
    0:57
  • 7. Followed by
    WS
    Court 2
    WANG Zhi Yi
    bt
    Akane YAMAGUCHI [2]
    17-21, 21-11, 26-24
    1:07
  • 8. Followed by
    MD
    Court 2
    GOH Sze Fei
    Nur IZZUDDIN
    bt
    DI Zi Jian
    WANG Chang
    21-14, 21-18
    0:30
  • 9. Followed by
    WD
    Court 2
    Misaki MATSUTOMO [4]
    Ayaka TAKAHASHI
    bt
    CHOW Mei Kuan
    LEE Meng Yean
    21-16, 21-12
    0:37
  • 10. Court and time TBA
    MD
    Court 2
    LEE Yang [7]
    WANG Chi-Lin
    bt
    GOH V Shem
    TAN Wee Kiong
    21-13, 16-21, 21-17
    0:50
  • Istora Senayan - 3
  • 1. Starting at 12:10 PM
    XD
    Court 3
    ZHENG Si Wei [1]
    HUANG Ya Qiong
    bt
    Mathias CHRISTIANSEN
    Alexandra BØJE
    21-14, 21-11
    0:29
  • 2. Followed by
    XD
    Court 3
    Thom GICQUEL
    Delphine DELRUE
    bt
    Dechapol PUAVARANUKROH [4]
    Sapsiree TAERATTANACHAI
    21-11, 21-16
    0:37
  • 3. Followed by
    XD
    Court 3
    Praveen JORDAN [5]
    Melati Daeva OKTAVIANTI
    bt
    LEE Yang
    YANG Ching Tun
    20-22, 21-12, 21-12
    1:01
  • 4. Followed by
    MS
    Court 3
    ZHAO Jun Peng
    bt
    LOH Kean Yew
    21-9, 23-21
    0:40
  • 5. Followed by
    WS
    Court 3
    Michelle LI [7]
    bt
    HAN Yue
    21-14, 21-17
    0:38
  • 6. Not before 3:30 PM
    WS
    Court 3
    Beiwen ZHANG
    bt
    Line Højmark KJAERSFELDT
    21-11, 21-14
    0:28
  • 7. Followed by
    MD
    Court 3
    ONG Yew Sin
    TEO Ee Yi
    bt
    Jones Ralfy JANSEN
    Peter KAESBAUER
    21-17, 21-12
    0:31
  • 8. Followed by
    MD
    Court 3
    Mohammad AHSAN [2]
    Hendra SETIAWAN
    bt
    LU Ching Yao
    YANG Po Han
    21-19, 22-20
    0:39
  • 9. Followed by
    WS
    Court 3
    Sayaka TAKAHASHI
    bt
    PUSARLA V. Sindhu [5]
    16-21, 21-16, 21-19
    1:06
  • 10. Court and time TBA
    MS
    Court 3
    Anders ANTONSEN [4]
    bt
    Kenta NISHIMOTO
    23-21, 4-21, 21-13
    1:10
  • Istora Senayan - 4
  • 1. Starting at 12:10 PM
    XD
    Court 4
    CHAN Peng Soon [6]
    GOH Liu Ying
    bt
    LEE Jhe-Huei
    HSU Ya Ching
    21-15, 21-17
    0:33
  • 2. Followed by
    WD
    Court 4
    CHANG Ye Na
    KIM Hyerin
    bt
    Mayu MATSUMOTO [3]
    Wakana NAGAHARA
    21-18, 22-20
    0:44
  • 3. Followed by
    WS
    Court 4
    Ratchanok INTANON [4]
    bt
    Busanan ONGBAMRUNGPHAN
    21-16, 22-20
    0:43
  • 4. Followed by
    WS
    Court 4
    HE Bing Jiao [6]
    bt
    KIM Ga Eun
    21-17, 21-17
    0:39
  • 5. Followed by
    MD
    Court 4
    Aaron CHIA [8]
    SOH Wooi Yik
    bt
    Mathias BOE
    Mads CONRAD-PETERSEN
    21-15, 21-13
    0:31
  • 6. Not before 3:30 PM
    MS
    Court 4
    HUANG Yu Xiang
    bt
    LU Guang Zu
    21-18, 23-21
    0:45
  • 7. Followed by
    WD
    Court 4
    Nami MATSUYAMA
    Chiharu SHIDA
    bt
    CHEN Qing Chen [1]
    JIA Yi Fan
    21-14, 11-21, 21-19
    1:00
  • 8. Followed by
    WD
    Court 4
    Maiken FRUERGAARD
    Sara THYGESEN
    bt
    Yuki FUKUSHIMA [2]
    Sayaka HIROTA
    18-21, 23-21, 21-10
    1:11
  • 9. Followed by
    WD
    Court 4
    LEE So Hee [6]
    SHIN Seung Chan
    bt
    BAEK Ha Na
    JUNG Kyung Eun
    21-19, 29-30, 21-15
    1:25
Title Sponsor