logo

DANISA Denmark Open 2019

15 - 20 October

Odense Sportspark, Odense V, Denmark
PRIZE MONEY USD 775,000

DANISA Denmark Open 2019 15 - 20 October

MATCH RESULTS 16 October 2019

  • Odense Sportspark - Court 1
  • 1. Starting at 9:00 AM
    MS
    Court 1
    CHEN Long [5]
    bt
    LEE Zii Jia
    21-18, 15-21, 21-16
    1:12
  • 2. Followed by
    XD
    Court 1
    SEO Seung Jae [5]
    CHAE Yu Jung
    bt
    TAN Kian Meng
    LAI Pei Jing
    21-13, 21-15
    0:32
  • 3. Followed by
    MS
    Court 1
    Shesar Hiren RHUSTAVITO
    bt
    NG Ka Long Angus
    21-15, 21-15
    0:35
  • 4. Followed by
    WS
    Court 1
    TAI Tzu Ying [4]
    bt
    Nitchaon JINDAPOL
    21-15, 21-9
    0:27
  • 5. Followed by
    WS
    Court 1
    Michelle LI
    bt
    Yvonne LI
    21-10, 21-15
    0:34
  • 6. Followed by
    WD
    Court 1
    Yuki FUKUSHIMA [2]
    Sayaka HIROTA
    bt
    Maiken FRUERGAARD
    Sara THYGESEN
    21-9, 21-10
    0:35
  • 7. Followed by
    MS
    Court 1
    Kantaphon WANGCHAROEN
    bt
    HUANG Yu Xiang
    21-17, 23-21
    0:56
  • 8. Followed by
    MD
    Court 1
    Mohammad AHSAN [2]
    Hendra SETIAWAN
    bt
    GOH V Shem
    TAN Wee Kiong
    21-16, 21-14
    0:27
  • 9. Not before 5:00 PM
    WD
    Court 1
    CHEN Qing Chen [4]
    JIA Yi Fan
    bt
    Amalie MAGELUND
    Freja RAVN
    21-16, 21-8
    0:30
  • 10. Followed by
    MS
    Court 1
    Anders ANTONSEN [4]
    bt
    KIDAMBI Srikanth
    21-14, 21-18
    0:42
  • 11. Followed by
    MS
    Court 1
    Viktor AXELSEN [7]
    bt
    Kenta NISHIMOTO
    21-19, 21-19
    0:49
  • 12. Followed by
    WS
    Court 1
    Ratchanok INTANON [6]
    -
    Mia BLICHFELDT
    Walkover
  • 13. Followed by
    WS
    Court 1
    CHEN Yu Fei [2]
    bt
    YEO Jia Min
    21-14, 21-13
    0:32
  • Odense Sportspark - Court 2
  • 1. Starting at 9:00 AM
    XD
    Court 2
    CHANG Tak Ching
    NG Wing Yung
    bt
    Chris ADCOCK
    Gabrielle ADCOCK
    18-21, 21-17, 21-18
    0:50
  • 2. Followed by
    WD
    Court 2
    Greysia POLII [5]
    Apriyani RAHAYU
    bt
    Vivian HOO
    YAP Cheng Wen
    21-10, 21-18
    0:36
  • 3. Followed by
    XD
    Court 2
    Pranaav Jerry CHOPRA
    REDDY N. Sikki
    bt
    Marvin SEIDEL
    Linda EFLER
    21-16, 21-11
    0:29
  • 4. Followed by
    MS
    Court 2
    CHOU Tien Chen [2]
    bt
    LU Guang Zu
    21-13, 17-21, 21-17
    1:08
  • 5. Followed by
    WD
    Court 2
    CHANG Ye Na
    KIM Hyerin
    bt
    CHENG Chi Ya
    LEE Chih Chen
    21-14, 21-10
    0:32
  • 6. Not before 12:30 PM
    MD
    Court 2
    Aaron CHIA
    SOH Wooi Yik
    bt
    ONG Yew Sin
    TEO Ee Yi
    21-16, 24-22
    0:31
  • 7. Followed by
    WS
    Court 2
    Sayaka TAKAHASHI
    bt
    Saina NEHWAL [8]
    21-15, 23-21
    0:37
  • 8. Followed by
    XD
    Court 2
    Hafiz FAIZAL
    Gloria Emanuelle WIDJAJA
    bt
    Joshua HURLBURT-YU
    Josephine WU
    26-24, 21-16
    0:39
  • 9. Followed by
    WS
    Court 2
    Aya OHORI
    bt
    Evgeniya KOSETSKAYA
    21-14, 16-21, 21-18
    0:55
  • 10. Followed by
    MD
    Court 2
    LEE Yang
    WANG Chi-Lin
    bt
    HUANG Kai Xiang
    LIU Cheng
    21-19, 21-12
    0:33
  • 11. Not before 4:00 PM
    MD
    Court 2
    Phillip CHEW
    Ryan CHEW
    bt
    OU Xuan Yi
    ZHANG Nan
    21-16, 21-19
    0:31
  • 12. Followed by
    WD
    Court 2
    LI Wen Mei
    ZHENG Yu
    bt
    Chloe BIRCH
    Lauren SMITH
    21-16, 21-19
    0:35
  • 13. Court and time TBA
    MD
    Court 2
    Hiroyuki ENDO [5]
    Yuta WATANABE
    bt
    Bodin ISARA
    Maneepong JONGJIT
    21-9, 21-14
    0:23
  • 14. Court and time TBA
    MD
    Court 2
    Mark LAMSFUSS
    Marvin SEIDEL
    bt
    Takuto INOUE
    Yuki KANEKO
    21-19, 21-18
    0:35
  • Odense Sportspark - Court 3
  • 1. Starting at 9:00 AM
    XD
    Court 3
    Nipitphon PHUANGPHUAPET
    Savitree AMITRAPAI
    bt
    Mark LAMSFUSS
    Isabel LOHAU
    21-11, 21-19
    0:31
  • 2. Followed by
    XD
    Court 3
    HE Ji Ting
    DU Yue
    bt
    Marcus ELLIS [7]
    Lauren SMITH
    21-19, 21-12
    0:38
  • 3. Followed by
    XD
    Court 3
    CHAN Peng Soon [4]
    GOH Liu Ying
    bt
    Kohei GONDO
    Ayane KURIHARA
    21-17, 21-14
    0:37
  • 4. Followed by
    MS
    Court 3
    Sameer VERMA
    bt
    Kanta TSUNEYAMA
    21-11, 21-11
    0:29
  • 5. Followed by
    WS
    Court 3
    KIM Ga Eun
    bt
    Soniia CHEAH
    22-20, 21-16
    0:36
  • 6. Not before 12:30 PM
    WD
    Court 3
    Ayako SAKURAMOTO
    Yukiko TAKAHATA
    bt
    Gabriela STOEVA
    Stefani STOEVA
    21-13, 21-12
    0:32
  • 7. Followed by
    XD
    Court 3
    WANG Yi Lyu [2]
    HUANG Dong Ping
    -
    Satwiksairaj RANKIREDDY
    Ashwini PONNAPPA
    Walkover
  • 8. Followed by
    WD
    Court 3
    Selena PIEK
    Cheryl SEINEN
    bt
    HSU Ya Ching
    HU Ling Fang
    21-17, 21-17
    0:35
  • 9. Followed by
    MD
    Court 3
    Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA
    Ade Yusuf SANTOSO
    bt
    Jelle MAAS
    Robin TABELING
    21-16, 18-21, 21-18
    0:54
  • 10. Followed by
    WD
    Court 3
    KIM So Yeong [8]
    KONG Hee Yong
    bt
    Linda EFLER
    Isabel LOHAU
    21-15, 21-14
    0:35
  • 11. Not before 4:00 PM
    MS
    Court 3
    Khosit PHETPRADAB
    bt
    WANG Tzu Wei
    13-21, 21-18, 21-18
    1:04
  • 12. Followed by
    MD
    Court 3
    Takeshi KAMURA [4]
    Keigo SONODA
    bt
    CHOI Sol Gyu
    SEO Seung Jae
    21-14, 21-19
    0:33
  • 13. Court and time TBA
    MD
    Court 3
    Fajar ALFIAN [7]
    Muhammad Rian ARDIANTO
    bt
    HE Ji Ting
    TAN Qiang
    21-19, 21-18
    0:31
  • 14. Court and time TBA
    WS
    Court 3
    CAI Yan Yan
    bt
    Fitriani FITRIANI
    21-15, 21-15
    0:29
Title Sponsor