logo

DANISA Denmark Open 2019

15 - 20 October

Odense Sportspark, Odense V, Denmark
PRIZE MONEY USD 775,000

DANISA Denmark Open 2019 15 - 20 October

MATCH RESULTS 15 October 2019

  • Odense Sportspark - Court 1
  • 1. Starting at 9:00 AM
    XD
    Court 1
    ZHENG Si Wei [1]
    HUANG Ya Qiong
    bt
    Dechapol PUAVARANUKROH
    Puttita SUPAJIRAKUL
    21-10, 21-12
    0:23
  • 2. Followed by
    MD
    Court 1
    Satwiksairaj RANKIREDDY
    Chirag SHETTY
    bt
    KIM Gi Jung
    LEE Yong Dae
    24-22, 21-11
    0:38
  • 3. Followed by
    XD
    Court 1
    Praveen JORDAN [6]
    Melati Daeva OKTAVIANTI
    bt
    Ben LANE
    Jessica PUGH
    21-12, 21-19
    0:34
  • 4. Followed by
    WS
    Court 1
    Nozomi OKUHARA [3]
    bt
    Busanan ONGBAMRUNGPHAN
    18-21, 21-9, 21-16
    1:03
  • 5. Followed by
    MS
    Court 1
    Rasmus GEMKE
    bt
    LEE Cheuk Yiu
    16-21, 21-14, 21-18
    1:16
  • 6. Followed by
    MS
    Court 1
    SAI PRANEETH B.
    bt
    LIN Dan
    21-14, 21-17
    0:35
  • 7. Followed by
    WS
    Court 1
    Beiwen ZHANG
    bt
    Line Højmark KJAERSFELDT
    21-12, 17-21, 21-17
    0:51
  • 8. Followed by
    WS
    Court 1
    Carolina MARIN
    bt
    Pornpawee CHOCHUWONG
    21-16, 21-19
    0:39
  • 9. Not before 5:00 PM
    MS
    Court 1
    Tommy SUGIARTO
    bt
    Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS
    21-14, 15-21, 21-17
    0:58
  • 10. Followed by
    MS
    Court 1
    Jonatan CHRISTIE [6]
    bt
    Jan O JORGENSEN
    20-22, 21-12, 21-11
    1:01
  • 11. Followed by
    MD
    Court 1
    HAN Cheng Kai [6]
    ZHOU Hao Dong
    bt
    Mathias BOE
    Mads CONRAD-PETERSEN
    21-19, 21-16
    0:42
  • 12. Followed by
    MD
    Court 1
    LU Ching Yao
    YANG Po Han
    bt
    Kim ASTRUP [8]
    Anders Skaarup RASMUSSEN
    21-18, 21-19
    0:41
  • 13. Followed by
    MS
    Court 1
    Kento MOMOTA [1]
    bt
    WONG Wing Ki Vincent
    21-15, 21-17
    0:46
  • Odense Sportspark - Court 2
  • 1. Starting at 9:00 AM
    WD
    Court 2
    LEE So Hee [6]
    SHIN Seung Chan
    bt
    Christine BUSCH
    Amalie SCHULZ
    21-7, 21-15
    0:27
  • 2. Followed by
    MS
    Court 2
    Sitthikom THAMMASIN
    bt
    PARUPALLI Kashyap
    21-13, 21-12
    0:38
  • 3. Followed by
    XD
    Court 2
    WANG Chi-Lin
    CHENG Chi Ya
    bt
    Yuki KANEKO
    Misaki MATSUTOMO
    21-17, 21-17
    0:31
  • 4. Followed by
    WS
    Court 2
    PUSARLA V. Sindhu [5]
    bt
    Gregoria Mariska TUNJUNG
    22-20, 21-18
    0:38
  • 5. Followed by
    MD
    Court 2
    Marcus ELLIS
    Chris LANGRIDGE
    bt
    DI Zi Jian
    WANG Chang
    21-13, 13-21, 21-15
    1:06
  • 6. Not before 12:30 PM
    MS
    Court 2
    Mark CALJOUW
    bt
    Sourabh VERMA
    19-21, 21-11, 21-17
    1:08
  • 7. Followed by
    MS
    Court 2
    Brice LEVERDEZ
    bt
    Anthony Sinisuka GINTING [8]
    16-21, 21-19, 22-20
    1:13
  • 8. Followed by
    XD
    Court 2
    GOH Soon Huat
    LAI Shevon Jemie
    bt
    Sam MAGEE
    Chloe MAGEE
    19-21, 21-13, 21-15
    0:47
  • 9. Followed by
    WD
    Court 2
    Jongkolphan KITITHARAKUL
    Rawinda PRAJONGJAI
    bt
    Emma KARLSSON
    Johanna MAGNUSSON
    21-12, 21-8
    0:26
  • 10. Followed by
    WD
    Court 2
    DU Yue [7]
    LI Yin Hui
    bt
    Rachel HONDERICH
    Kristen TSAI
    21-18, 21-17
    0:40
  • 11. Not before 4:00 PM
    MD
    Court 2
    Ben LANE
    Sean VENDY
    bt
    Takuro HOKI
    Yugo KOBAYASHI
    21-14, 21-17
    0:35
  • 12. Court and time TBA
    WD
    Court 2
    Mayu MATSUMOTO [1]
    Wakana NAGAHARA
    bt
    Ashwini PONNAPPA
    REDDY Sikki
    25-23, 21-18
    0:45
  • 13. Court and time TBA
    WS
    Court 2
    HAN Yue
    bt
    Kirsty GILMOUR
    21-16, 21-18
    0:37
  • 14. Followed by
    WD
    Court 2
    CHOW Mei Kuan
    LEE Meng Yean
    bt
    Delphine DELRUE
    Lea PALERMO
    20-22, 21-8, 21-13
    0:58
  • Odense Sportspark - Court 3
  • 1. Starting at 9:00 AM
    XD
    Court 3
    LU Kai
    CHEN Lu
    bt
    Rinov RIVALDY
    Pitha Haningtyas MENTARI
    21-14, 20-22, 21-16
    0:51
  • 2. Followed by
    WS
    Court 3
    AN Se Young
    bt
    CHEN Xiao Xin
    21-18, 21-13
    0:49
  • 3. Followed by
    XD
    Court 3
    Takuro HOKI
    Wakana NAGAHARA
    bt
    Tontowi AHMAD
    Winny Oktavina KANDOW
    21-17, 20-22, 21-17
    0:52
  • 4. Followed by
    XD
    Court 3
    Thom GICQUEL
    Delphine DELRUE
    bt
    Yuta WATANABE [3]
    Arisa HIGASHINO
    21-19, 13-21, 21-19
    1:03
  • 5. Followed by
    MD
    Court 3
    LI Jun Hui [3]
    LIU Yu Chen
    bt
    LEE Jhe-Huei
    YANG Po-Hsuan
    21-14, 15-21, 22-20
    0:48
  • 6. Not before 12:30 PM
    WD
    Court 3
    LIU Xuan Xuan
    XIA Yu Ting
    bt
    Emilie LEFEL
    Anne TRAN
    21-19, 21-13
    0:41
  • 7. Followed by
    WS
    Court 3
    CHEUNG Ngan Yi
    bt
    Akane YAMAGUCHI [1]
    21-19, 21-18
    0:42
  • 8. Followed by
    WS
    Court 3
    SUNG Jihyun
    bt
    HE Bing Jiao [7]
    25-23, 21-18
    0:52
  • 9. Followed by
    WD
    Court 3
    BAEK Ha Na
    JUNG Kyung Eun
    bt
    DONG Wen Jing
    FENG Xue Ying
    21-12, 12-21, 21-9
    0:58
  • 10. Followed by
    XD
    Court 3
    TANG Chun Man [8]
    TSE Ying Suet
    bt
    Robin TABELING
    Selena PIEK
    9-21, 21-17, 22-20
    0:48
  • 11. Not before 4:00 PM
    MD
    Court 3
    Marcus Fernaldi GIDEON [1]
    Kevin Sanjaya SUKAMULJO
    bt
    LIAO Min Chun
    SU Ching Heng
    21-18, 21-18
    0:26
  • 12. Court and time TBA
    WD
    Court 3
    Puttita SUPAJIRAKUL
    Sapsiree TAERATTANACHAI
    bt
    Misaki MATSUTOMO [3]
    Ayaka TAKAHASHI
    21-12, 17-21, 21-17
    1:08
Title Sponsor