logo

CROWN GROUP Australian Open 2019

04 - 09 June

Quaycentre, Sydney, Australia
PRIZE MONEY USD 150,000

CROWN GROUP Australian Open 2019 04 - 09 June

MATCH RESULTS 07 June 2019

  • Quaycentre - 1
  • 1. Starting at 3:00 PM
    XD
    Court 2
    Yuta WATANABE [2]
    Arisa HIGASHINO
    bt
    KO Sung Hyun
    EOM Hye Won
    21-19, 14-21, 21-19
    1:07
  • 2. Followed by
    MD
    Court 2
    CHOI SolGyu
    SEO Seungjae
    bt
    HAN Cheng Kai [6]
    ZHOU Hao Dong
    19-21, 21-16, 23-21
    1:07
  • 3. Followed by
    WD
    Court 2
    Greysia POLII [5]
    Apriyani RAHAYU
    bt
    Mayu MATSUMOTO [1]
    Wakana NAGAHARA
    21-19, 21-18
    0:56
  • 4. Followed by
    MD
    Court 2
    LI Jun Hui [2]
    LIU Yu Chen
    bt
    LIAO Min Chun [8]
    SU Ching Heng
    21-19, 21-12
    0:34
  • 5. Not before 6:00 PM
    WS
    Court 2
    Ratchanok INTANON [4]
    bt
    SUNG Jihyun [5]
    21-18, 21-11
    0:43
  • 6. Followed by
    MS
    Court 2
    Jonatan CHRISTIE [3]
    bt
    LIN Dan [8]
    21-9, 24-22
    0:46
  • 7. Followed by
    XD
    Court 2
    TANG Chun Man
    TSE Ying Suet
    bt
    Hafiz FAIZAL [4]
    Gloria Emanuelle WIDJAJA
    22-20, 21-14
    0:38
  • Quaycentre - 2
  • 1. Starting at 3:00 PM
    WD
    Court 3
    CHEN Qing Chen [3]
    JIA Yi Fan
    bt
    LEE Sohee [6]
    SHIN Seungchan
    15-21, 21-19, 21-17
    1:25
  • 2. Followed by
    WS
    Court 3
    CHEN Yu Fei [2]
    bt
    Michelle LI [8]
    21-19, 21-11
    0:37
  • 3. Followed by
    XD
    Court 3
    Praveen JORDAN [6]
    Melati Daeva OKTAVIANTI
    bt
    CHAN Peng Soon [3]
    GOH Liu Ying
    21-18, 22-20
    0:42
  • 4. Followed by
    MD
    Court 3
    Takeshi KAMURA [1]
    Keigo SONODA
    bt
    HE Ji Ting
    TAN Qiang
    21-12, 21-15
    0:33
  • 5. Not before 6:00 PM
    MS
    Court 3
    WANG Tzu Wei
    bt
    Kazumasa SAKAI
    21-18, 21-16
    0:44
  • 6. Followed by
    XD
    Court 3
    WANG Yi Lyu [1]
    HUANG Dong Ping
    bt
    Chris ADCOCK [7]
    Gabrielle ADCOCK
    21-11, 21-17
    0:36
  • 7. Followed by
    MS
    Court 3
    CHOU Tien Chen [1]
    bt
    SOONG Joo Ven
    21-14, 21-8
    0:31
  • Quaycentre - 3
  • 1. Starting at 3:10 PM
    WD
    Court 4
    Yuki FUKUSHIMA [2]
    Sayaka HIROTA
    bt
    Ayako SAKURAMOTO
    Yukiko TAKAHATA
    21-13, 21-4
    0:39
  • 2. Followed by
    WD
    Court 4
    Misaki MATSUTOMO [4]
    Ayaka TAKAHASHI
    bt
    KIM Soyeong
    KONG Heeyong
    21-12, 21-19
    0:52
  • 3. Followed by
    WS
    Court 4
    Nitchaon JINDAPOL
    bt
    Busanan ONGBAMRUNGPHAN
    21-18, 21-13
    0:47
  • 4. Followed by
    WS
    Court 4
    Nozomi OKUHARA [1]
    bt
    YEO Jia Min
    21-17, 21-13
    0:42
  • 5. Not before 6:10 PM
    MS
    Court 4
    Anthony Sinisuka GINTING [2]
    bt
    Tommy SUGIARTO [7]
    21-6, 0-0 Retired
    0:14
  • 6. Followed by
    MD
    Court 4
    KO Sung Hyun
    SHIN Baekcheol
    bt
    Mohammad AHSAN [3]
    Hendra SETIAWAN
    21-15, 21-15
    0:31
PARTNERS