logo

CELCOM AXIATA Malaysia Open 2019

02 - 07 April

Axiata Arena, Kuala Lumpur, Malaysia
PRIZE MONEY USD 700,000

CELCOM AXIATA Malaysia Open 2019 02 - 07 April

MATCH RESULTS 03 April 2019

  • Axiata Arena - 1
  • 1. Starting at 1:00 PM
    XD
    Court 1
    Dechapol PUAVARANUKROH [4]
    Sapsiree TAERATTANACHAI
    bt
    Takuro HOKI
    Wakana NAGAHARA
    21-12, 21-6
    0:23
  • 2. Followed by
    WS
    Court 1
    HE Bing Jiao [6]
    bt
    Line Højmark KJAERSFELDT
    10-21, 21-12, 21-12
    0:46
  • 3. Followed by
    MS
    Court 1
    Khosit PHETPRADAB
    bt
    LEE Dong Keun
    21-15, 21-13
    0:50
  • 4. Followed by
    MD
    Court 1
    LIAO Min Chun
    SU Ching Heng
    bt
    OU Xuan Yi
    REN Xiang Yu
    21-13, 13-21, 21-18
    0:51
  • 5. Followed by
    XD
    Court 1
    GOH Soon Huat
    LAI Shevon Jemie
    bt
    Alfian Eko PRASETYA
    Marsheilla Gischa ISLAMI
    21-13, 21-15
    0:23
  • 6. Starting at 5:00 PM
    WS
    Court 1
    GOH Jin Wei
    bt
    Nitchaon JINDAPOL
    21-13, 21-12
    0:33
  • 7. Followed by
    MS
    Court 1
    LIN Dan
    bt
    CHOU Tien Chen [3]
    13-21, 21-19, 21-19
    1:04
  • 8. Followed by
    MD
    Court 1
    Marcus Fernaldi GIDEON [1]
    Kevin Sanjaya SUKAMULJO
    bt
    LEE Yang
    WANG Chi-Lin
    21-13, 21-12
    0:24
  • 9. Followed by
    WD
    Court 1
    Ekaterina MALKOVA
    Alina DAVLETOVA
    bt
    HSU Ya Ching
    HU Ling Fang
    21-11, 22-20
    0:34
  • 10. Followed by
    MD
    Court 1
    Aaron CHIA
    SOH Wooi Yik
    bt
    Marcus ELLIS
    Chris LANGRIDGE
    21-14, 21-19
    0:42
  • Axiata Arena - 2
  • 1. Starting at 1:00 PM
    MS
    Court 2
    Sitthikom THAMMASIN
    bt
    PRANNOY H. S.
    12-21, 21-16, 21-14
    0:56
  • 2. Followed by
    XD
    Court 2
    WANG Yi Lyu [2]
    HUANG Dong Ping
    bt
    WANG Chi-Lin
    CHENG Chi Ya
    17-21, 21-19, 21-19
    0:56
  • 3. Followed by
    MS
    Court 2
    Kanta TSUNEYAMA
    bt
    CHONG Wei Feng
    21-12, 21-12
    0:35
  • 4. Followed by
    WD
    Court 2
    Greysia POLII [4]
    Apriyani RAHAYU
    bt
    Ariel LEE
    Sydney LEE
    21-9, 21-10
    0:21
  • 5. Followed by
    MS
    Court 2
    LU Guang Zu
    bt
    Tommy SUGIARTO
    21-18, 13-21, 21-16
    0:58
  • 6. Starting at 5:00 PM
    WS
    Court 2
    PUSARLA V. Sindhu [5]
    bt
    Aya OHORI
    22-20, 21-12
    0:38
  • 7. Followed by
    WD
    Court 2
    Jongkolphan KITITHARAKUL [8]
    Rawinda PRAJONGJAI
    bt
    CHOW Mei Kuan
    LEE Meng Yean
    12-21, 21-10, 21-15
    0:55
  • 8. Followed by
    MD
    Court 2
    ONG Yew Sin
    TEO Ee Yi
    bt
    Kittinupong KEDREN
    Dechapol PUAVARANUKROH
    21-17, 21-19
    0:37
  • 9. Followed by
    WS
    Court 2
    Beiwen ZHANG
    bt
    CHEUNG Ngan Yi
    21-17, 21-11
    0:32
  • 10. Followed by
    WD
    Court 2
    Yuki FUKUSHIMA [1]
    Sayaka HIROTA
    bt
    Chloe BIRCH
    Lauren SMITH
    21-13, 21-15
    0:34
  • Axiata Arena - 3
  • 1. Starting at 1:00 PM
    XD
    Court 3
    Nipitphon PHUANGPHUAPET
    Savitree AMITRAPAI
    bt
    Yuki KANEKO
    Misaki MATSUTOMO
    21-19, 21-15
    0:35
  • 2. Followed by
    WD
    Court 3
    CHEN Qing Chen [5]
    JIA Yi Fan
    bt
    LIU Xuan Xuan
    XIA Yu Ting
    21-16, 21-18
    0:31
  • 3. Followed by
    XD
    Court 3
    Rinov RIVALDY
    Pitha Haningtyas MENTARI
    bt
    Praveen JORDAN
    Melati Daeva OKTAVIANTI
    21-16, 21-14
    0:30
  • 4. Followed by
    WS
    Court 3
    SUNG Jihyun
    bt
    Fitriani FITRIANI
    21-15, 21-15
    0:34
  • 5. Followed by
    WD
    Court 3
    DONG Wen Jing
    FENG Xue Ying
    bt
    Agatha IMANUELA
    Siti Fadia Silva RAMADHANTI
    6-0, Retired
    0:02
  • 6. Starting at 5:00 PM
    MS
    Court 3
    KIDAMBI Srikanth [8]
    bt
    Ihsan Maulana MUSTOFA
    21-18, 21-16
    0:38
  • 7. Followed by
    MD
    Court 3
    Takuro HOKI
    Yugo KOBAYASHI
    bt
    Hiroyuki ENDO [4]
    Yuta WATANABE
    17-21, 24-22, 21-9
    0:56
  • 8. Followed by
    MS
    Court 3
    Viktor AXELSEN [6]
    bt
    WANG Tzu Wei
    21-14, 22-20
    0:36
  • 9. Followed by
    WS
    Court 3
    Pornpawee CHOCHUWONG
    bt
    Saina NEHWAL [8]
    20-22, 21-15, 21-10
    0:54
  • 10. Followed by
    XD
    Court 3
    ZHENG Si Wei [1]
    HUANG Ya Qiong
    bt
    HE Ji Ting
    DU Yue
    21-16, 21-16
    0:25
  • Axiata Arena - 4
  • 1. Starting at 1:00 PM
    WD
    Court 4
    Ni Ketut Mahadewi ISTARANI
    Rizki Amelia PRADIPTA
    bt
    Yulfira BARKAH
    Jauza Fadhila SUGIARTO
    21-15, 22-20
    0:34
  • 2. Followed by
    WD
    Court 4
    KIM Hye Jeong
    KONG Hee Yong
    bt
    Della Destiara HARIS
    Tania Oktaviani KUSUMAH
    21-16, 21-16
    0:30
  • 3. Followed by
    WS
    Court 4
    Kirsty GILMOUR
    bt
    Evgeniya KOSETSKAYA
    22-20, 21-16
    0:36
  • 4. Followed by
    XD
    Court 4
    Ronald RONALD
    Annisa SAUFIKA
    bt
    TANG Chun Man [7]
    TSE Ying Suet
    21-14, 19-21, 21-14
    0:46
  • 5. Followed by
    MD
    Court 4
    Fajar ALFIAN [8]
    Muhammad Rian ARDIANTO
    bt
    Ricky KARANDASUWARDI
    Angga PRATAMA
    21-9, 21-17
    0:23
  • 6. Starting at 5:00 PM
    MD
    Court 4
    HAN Cheng Kai [7]
    ZHOU Hao Dong
    bt
    ATTRI Manu
    REDDY B. Sumeeth
    21-16, 21-6
    0:22
  • 7. Followed by
    MD
    Court 4
    Takuto INOUE
    Yuki KANEKO
    bt
    Vladimir IVANOV
    Ivan SOZONOV
    21-15, 21-12
    0:29
  • 8. Followed by
    XD
    Court 4
    LU Kai
    CHEN Lu
    bt
    Mohamad Arif Ab Latif ARIF
    Rusydina Antardayu RIODINGIN
    21-5, 21-13
    0:22
  • 9. Followed by
    MS
    Court 4
    Suppanyu AVIHINGSANON
    bt
    LEE Zii Jia
    21-17, 19-21, 21-15
    1:05
  • 10. Followed by
    WS
    Court 4
    Ratchanok INTANON [7]
    bt
    Gregoria Mariska TUNJUNG
    21-12, 21-16
    0:34
Title Sponsor