logo

PERODUA Malaysia Masters 2018

16 - 21 January

Axiata Arena, Bukit Jalil, Malaysia
PRIZE MONEY USD 350,000

PERODUA Malaysia Masters 2018 16 - 21 January

MATCH RESULTS 18 January 2018

  • 11:00
    XD
    Court 1
    WANG Yi Lyu [1]
    HUANG Dong Ping
    bt
    LEE Yang
    HSU Ya Ching
    21-14, 21-12
    0:30
  • 11:00
    WD
    Court 2
    TANG Jin Hua [7]
    YU Xiao Han
    bt
    LIM Yin Loo
    YAP Cheng Wen
    21-14, 21-18
    0:39
  • 11:20
    WD
    Court 3
    Kamilla Rytter JUHL [3]
    Christinna PEDERSEN
    bt
    Ashwini PONNAPPA
    REDDY N. Sikki
    21-15, 21-15
    0:35
  • 11:45
    WS
    Court 1
    Ratchanok INTANON [5]
    bt
    Kirsty GILMOUR
    9-21, 25-23, 21-14
    0:59
  • 11:45
    MD
    Court 2
    LIU Cheng [3]
    ZHANG Nan
    bt
    Hiroyuki ENDO
    Yuta WATANABE
    21-11, 21-13
    0:34
  • 12:05
    WS
    Court 3
    GOH Jin Wei
    bt
    PAI Yu Po
    21-11, 21-11
    0:31
  • 12:30
    XD
    Court 1
    ZHENG Si Wei [5]
    HUANG Ya Qiong
    bt
    Praveen JORDAN
    Melati Daeva OKTAVIANTI
    21-16, 21-12
    0:26
  • 12:30
    MD
    Court 2
    GOH V Shem
    TAN Wee Kiong
    bt
    ONG Yew Sin
    TEO Ee Yi
    21-17, 21-17
    0:32
  • 12:50
    WS
    Court 3
    Carolina MARIN [4]
    bt
    Mette POULSEN
    21-15, 21-11
    0:36
  • 13:15
    WS
    Court 1
    LEE Ying Ying
    bt
    Aya OHORI
    21-18, 17-21, 21-11
    0:59
  • 13:15
    XD
    Court 2
    GOH Soon Huat [8]
    LAI Shevon Jemie
    bt
    WANG Chi-Lin
    LEE Chia Hsin
    21-16, 21-8
    0:30
  • 13:35
    XD
    Court 3
    SEO Seung Jae [3]
    KIM Ha Na
    bt
    CHOI Sol Gyu
    CHAE Yu Jung
    18-21, 21-19, 21-18
    0:58
  • 14:00
    XD
    Court 1
    TAN Kian Meng [4]
    LAI Pei Jing
    bt
    Dechapol PUAVARANUKROH
    Puttita SUPAJIRAKUL
    21-16, 21-17
    0:36
  • 14:00
    MD
    Court 2
    Mads CONRAD-PETERSEN [5]
    Mads Pieler KOLDING
    bt
    Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA
    Ade Yusuf SANTOSO
    21-17, 21-15
    0:42
  • 14:20
    MS
    Court 3
    Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS
    bt
    WANG Tzu Wei [8]
    16-21, 24-22, 21-12
    1:01
  • 14:45
    MS
    Court 1
    Anthony Sinisuka GINTING
    bt
    Anders ANTONSEN
    21-14, 21-14
    0:40
  • 14:45
    MD
    Court 2
    LI Jun Hui [2]
    LIU Yu Chen
    bt
    LU Ching Yao
    YANG Po Han
    18-21, 21-19, 21-14
    1:03
  • 15:10
    XD
    Court 3
    Hafiz FAIZAL
    Gloria Emanuelle WIDJAJA
    bt
    LEE Chun Hei Reginald [7]
    CHAU Hoi Wah
    21-17, 21-10
    0:28
  • 15:35
    WS
    Court 1
    TAI Tzu Ying [1]
    bt
    Michelle LI
    21-12, 21-10
    0:28
  • 15:35
    WD
    Court 2
    Yuki FUKUSHIMA [4]
    Sayaka HIROTA
    bt
    Anggia Shitta AWANDA
    Ni Ketut Mahadewi ISTARANI
    21-15, 22-20
    0:48
  • 16:00
    WS
    Court 3
    CHEN Yu Fei [8]
    bt
    LEE Jang Mi
    19-21, 21-10, 21-14
    1:04
  • 16:25
    MS
    Court 1
    Suppanyu AVIHINGSANON
    bt
    Ihsan Maulana MUSTOFA
    7-21, 21-19, 21-19
    1:02
  • 16:25
    WD
    Court 2
    HUANG Dong Ping
    LI Wen Mei
    bt
    Vivian HOO [8]
    WOON Khe Wei
    21-14, 21-18
    0:39
  • 16:50
    XD
    Court 3
    TANG Chun Man [2]
    TSE Ying Suet
    bt
    KHRISHNAN Yogendran
    Prajakta SAWANT
    26-24, 21-12
    0:34
  • 17:15
    MD
    Court 1
    LIAO Min Chun
    SU Ching Heng
    bt
    Berry ANGRIAWAN
    Hardianto HARDIANTO
    18-21, 21-14, 22-20
    0:54
  • 17:15
    MS
    Court 2
    LIEW Daren
    bt
    JEON Hyeok Jin
    21-17, 19-21, 21-16
    1:10
  • 17:40
    WS
    Court 3
    Akane YAMAGUCHI [2]
    bt
    Nitchaon JINDAPOL
    18-21, 21-19, 21-18
    1:06
  • 18:05
    XD
    Court 1
    CHAN Peng Soon
    GOH Liu Ying
    bt
    Mathias CHRISTIANSEN [6]
    Christinna PEDERSEN
    21-18, 13-21, 21-18
    1:13
  • 18:05
    MS
    Court 2
    Jonatan CHRISTIE
    bt
    LEE Zii Jia
    19-21, 21-14, 21-15
    0:57
  • 18:30
    WS
    Court 3
    HE Bing Jiao
    bt
    Sayaka SATO
    9-21, 21-15, 21-14
    0:52
  • 18:55
    MS
    Court 1
    Viktor AXELSEN [1]
    bt
    SAI PRANEETH B.
    21-17, 21-8
    0:27
  • 18:55
    WD
    Court 2
    LEE So Hee [5]
    SHIN Seung Chan
    bt
    CHOW Mei Kuan
    LEE Meng Yean
    21-18, 21-12
    0:38
  • 19:20
    MS
    Court 3
    NG Ka Long Angus [7]
    bt
    Brice LEVERDEZ
    21-13, 21-15
    0:33
  • 19:45
    WD
    Court 1
    CHAE Yu Jung
    KIM Hyerin
    bt
    CHANG Ye Na [6]
    JUNG Kyung Eun
    21-19, 21-14
    0:39
  • 19:45
    MS
    Court 2
    Kenta NISHIMOTO
    bt
    HUANG Yu Xiang
    21-12, 22-20
    0:41
  • 20:10
    WD
    Court 3
    Misaki MATSUTOMO [2]
    Ayaka TAKAHASHI
    bt
    CHIANG Kai Hsin
    HUNG Shih Han
    21-15, 21-11
    0:33
  • 20:35
    MD
    Court 1
    CHEN Hung Ling [8]
    WANG Chi-Lin
    bt
    LU Kai
    WANG Yi Lyu
    21-18, 20-22, 21-16
    0:57
  • 20:35
    WD
    Court 2
    CHEN Qing Chen [1]
    JIA Yi Fan
    bt
    SOONG Fie Cho
    TEE Jing Yi
    21-12, 21-13
    0:26
  • 21:00
    MD
    Court 3
    Fajar ALFIAN
    Muhammad Rian ARDIANTO
    bt
    Takeshi KAMURA [4]
    Keigo SONODA
    21-17, 21-17
    0:33
  • 21:25
    MD
    Court 2
    Kittinupong KEDREN
    Dechapol PUAVARANUKROH
    bt
    LEE Chun Hei Reginald
    TANG Chun Man
    15-21, 21-16, 21-19
    0:41
Title Sponsor